Tel.: 06/70-604-7888


Cím: 1185 Budapest, Nagybánya u. 54.

Könyvelő váltás – miért, hogyan, mikor

2016-11-17

legideálisabb, ha a könyvelő váltásra az üzletév végén, illetve az új üzleti év elején kerül sor, ami a vállalkozások többségénél a naptári év végét jelenti, jellemzően a december-március közötti időszakot.
Az év vége azért praktikus dátum, mert ilyenkor a könyvek lezárása, a könyvelési tételek – jó esetben- tisztázásra kerülnek. A felelősség így egyértelműen meghatározható.


Könyvelő váltás oka

A könyvelő váltásnak több oka is lehet, problémát jelenthet a könyvelői munka nem megfelelő minősége, de lehet akár az a nem megfelelő együttműködés a szimpátia hiánya, vagy a távolság.
Nem is fejtegetném az okokat, inkább megosztanám, hogy mit meséltek ügyfeleink korábbi könyvelőjükkel való kapcsolatukról, illetve a könyvelő váltás okairól:

Hozzánk „menekült” vállalkozók tapasztalatai:

  • Nem tudta elérni a könyvelőt.
    A telefont nem vette fel, nem is hívta vissza, e-mailekre nem válaszolt.
  • Kérdés vagy kérés esetén lerázta, elhajtotta.
    Mindig valamilyen határidőre hivatkozva elhalasztotta, majd elfelejtette megválaszolni, a kérdéseket. Kérés esetén elhajtotta, hogy intézze el maga.
  • Nem tájékoztatta vállalkozása helyzetéről, vállalkozására vonatkozó tudnivalókról.
    Átvett cégek képviselői után szabadon: „Ilyet nekem nem mondott az előző könyvelőm.”, vagy „Erről eddig nem is tudtam/hallottam.”, „Már a második találkozónkon olyat mondtál nekem, amit nem is tudtam a cégemmel kapcsolatban.”, „Az előző könyvelőm azt mondta, hogy minden rendben.” és a kedvencem: „Évente egyszer nézett rá az anyagunkra.”
  • Nem közölte a fizetendő adókat időben, vagy egyáltalán.
    Egyik kedves ügyfelünk mesélte, hogy egyszer csak azon kapta magát, hogy a NAV inkasszálta a bankszámláját, majd amikor rákérdezett a könyvelőjénél, hogy miért nem tájékoztatja őt a fizetendő adókról, azt a választ kapta: „Ne izgulj a NAV majd úgyis leemeli!”. No comment!

 

Sajnos azok a vállalkozók, akik Olcsó János zugkönyvelőt bízzák meg cégük könyvelésével, számolhatnak az ilyen és ehhez hasonló élményekkel. Nem mondom, hogy válasszák a legdrágább könyvelőt, de úgy gondolom, mint az élet számos területén, így a könyvelő esetében is igaz az, hogy a minőséget meg kell fizetni. Tény, hogy egy lelkiismeretes, szakértő könyvelő díja sokszorosan visszahozza a nélküle „elért” bírságok, büntetések összegét.

 

Kérjen árajánlatot könyvelésre! https://pestikonyvelo.hu
 

Könyvelő váltás lépései

  1. Új könyvelő választása, a jövőbeni együttműködés részleteinek leegyeztetése, a szerződés előkészítése.
  2. Előző könyvelő megbízásának felmondása. Figyelni kell a felmondási időre.
  3. Az új könyvelővel szerződéskötés (a felmondási időt követő időszakra).
  4. A könyvelési anyag átvétele-átadása.
    Az anyag átvételénél átadás-átvételi jegyzőkönyvet kell készíteni, ez a lépés nagyon fontos, mert az esetleges későbbi féleértések elkerülése csak ezen dokumentum birtokában lehetséges.
    (Hogy melyek azok a dokumentumok, amelyeket a régi könyvelőtől meg kell kapni, arról listát adunk ügyfeleinknek.)
  5. Az új könyvelő meghatalmazása az elektronikus bevallások beadására, ügyek intézésére. Egyúttal a régi könyvelő meghatalmazásának megszüntetése.

 

A könyvelő váltás időzítése

  • A legideálisabb, ha a könyvelő váltásra az üzleti év végén, illetve az új üzleti év elején kerül sor, ami a vállalkozások többségénél a naptári év végét jelenti, jellemzően a december-március közötti időszakot.
    Az év vége azért praktikus dátum, mert ilyenkor a könyvek lezárása, a könyvelési tételek – jó esetben- tisztázásra kerülnek. A felelősség így egyértelműen meghatározható.
  • Azonban nem kell megijedni akkor sem, ha év közben kerül sor a könyvelő váltásra.
    Ekkor az adott hónap végén kell elvégezni egy az év végihez hasonló tisztázást, különös figyelmet fordítva a függőben lévő tételekre, az analitikákra, pénzügyi nyilvántartásokra.
    Amennyiben felmerül a gyanú a cégvezető részéről, hogy a tárgyév könyvelése nem megfelelő, ill az új könyvelő vél felfedezni megkérdőjelezhető adatokat, akkor érdemes az üzleti évet újra könyveltetni vagy ezt a lehetőséget megfontolni.
    Abban a pillanatban ez egy többletköltséget jelent, de hosszú távon mégis megéri, hiszen így elkerülhető egy NAV vizsgálat során megállapított bírság és késedelmi pótlék, mely a könyvelési díjak többszöröse.


    `Márti és Adrienn
     

 

Könyvelőt váltana? Ne halogassa a döntést!
Korrekt árakkal, fiatalos hozzáállással és egyedi megoldásokkal
várjuk leendő Ügyfeleinket.

Kérjen árajánlatot könyvelésre! https://pestikonyvelo.hu

 

 

"Legyen tudatos vállalkozó!
Törődjön vállalkozásával, törődjön a könyvelésével!
Válassza a Pesti könyvelő irodát!"

Lépjen velünk kapcsolatba, vagy kérjen tőlünk árajánlatot!